Grafomotorický labyrint pro nejmenší děti, předškoláky a seniory

Grafomotorický labyrint pro nejmenší děti, předškoláky a seniory. Didaktická pomůcka, která připraví děti na snadnější zvládnutí techniky psaní. Děti i senioři krásně procvičí jemnou motoriku, pozornost a koordinaci pohybu rukou i očí. Opět je to tvoření z kartonu a papíru.

grafomotorický labyrint  grafomotorický hlavolam

Tentokrát jsem pro vás připravila labyrint pro nejmenší děti, který stačí jen vytisknout na papír nebo čtvrtku. Labyrint pro předškoláky a seniory si společně vytvoříme.

Kdysi jsem vytvářela návrhy do různých grafických soutěží nebo výběrových řízení. Minulý týden jsem si prohlížela některé historické tvorby a napadlo mě použít návrh, který původně sloužil jako návrh na foliovou lepenou grafiku na stěnu.

řezaná grafika

Grafomotorický labyrint pro nejmenší děti

Trochu jsem návrh upravila a vznikl z něho grafomotorický labyrint pro nejmenší děti. Stačí jen vytisknout na papír nebo čtvrtku. Úkolem dítěte je nalézt (pomocí prstu nebo obyčejné tužky) ufonkovi cestu do vesmírné lodě.

grafomotorický hlavolam

Pro předškoláky a seniory

Další labyrint je složitější. Grafomotorický labyrint pro předškolní děti můžete vytvořit třeba i jako pomůcku do centra seniorů. Předškolní děti i senioři budou pomocí labyrintu trénovat velmi potřebnou jemnou motoriku, soustředění a koordinaci rukou i očí.

Vytiskněte si šablonku na vytvoření dvou labyrintů pro jednu ruku. Připravte si karton o velikosti A4. Šablonku si pomocí kancelářských sponek spojte s kartonem.

grafomotorický labyrint - karton  grafomotorický labyrint šablona

Nyní si vezměte pletací jehlici nebo šídlo. Začněte jednodušším tvarem, který je na šablonce dole. Jehlicí vyryjte rýhu podle předkreslené čáry, pomozte si pravítkem. Poté udělejte horní tvar. Zde se vám to bude lépe dělat tzv. »ďubkováním«. Jehlicí dělejte tečku vedle tečky, až se vám tvar spojí.

výroba labyrintu  příprava grafomotorického labyrintu

Sejměte šablonku z kartonu a pomocí silné jehlice se zakulacenou špičkou vytvořte hlubší a souvislou rýhu.

grafomotorický labyrinto pro jednu ruku

Ještě složitější variantou je labyrint pro obě ruce. Tvořte úplně stejným způsobem jako labyrint pro jednu ruku. Zde je šablona.

grafomotorický labyrint pro dvě ruce

Aby se vám labyrinty neklouzaly po stole, ze spodní strany nalepte oboustrannou lepenkou protiskluzovou gumovou podložku (můžete ji koupit v bytovém textilu). A nyní připravte dětem nebo seniorům dvě obyčejné tužky a trénování může začít .

labyrint - zadní strana      grafomotorický labyrint

Tip: Labyrint můžete vyzdobit. Například samolepkou, kresbou. Já jsem dělala labyrint jako pomůcku pro maminku, která má parkinsonovu chorobu, z toho důvodu nechám labyrint přírodní, bez výzdoby.

Pro předškoláky a pro seniory můžete z kartonu vytvořit i logickou hru – posunovací hlavolam / puzzle.

 

 

 

 

 

Autor: Vendula Hamplová

»Celý život tvořím, většinou jen tak pro radost. Inspiraci pro své tvoření hledám všude kolem sebe. Miluji vůni papíru, obyčejnou tužku a klubíčka bavlněných přízí. Zároveň při své tvorbě využívám mnohaleté zkušenosti v oblasti počítačové grafiky.« Můj příběh si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *