Návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti

Leporela pro nejmenší děti mám moc ráda. Pokud máte doma »malého čtenáře«, neváhejte a tvořte. Moje leporelo z kartonu a papíru naučí vaše děti základní geometrické tvary, ale třeba i barvy. Jednotlivé tvary se na správné místo připevňují pomocí suchého zipu.

Tentokrát je výrobek časově náročnější, ale určitě stojí za to. Vytvořte didaktickou hračku pro nejmenší děti za minimální peníze!

Návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti

Návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti

Když byl náš starší syn malý, miloval leporela. Později knížky, naučil se číst ještě než šel do školy. Knížky miluje dodnes. Naopak mladší syn se zajímal o auta a pořád parkoval. Každé dítě je jiné… 🙂

Co budete potřebovat
 • karton přibližně o velikosti A4
 • dvě bílé čtvrtky
 • velkou jehlu, korkový špunt
 • černou silnější bavlnku
 • fixy (červenou, stříbrnou)
 • barevné čtvrtky (stačí zbytky)
 • průhlednou laminovací fólii
 • pravítko
 • řezák s podložkou
 • nůžky na manikúru
 • kousek suchého zipu
 • oboustrannou pěnovou lepenku
 • lepidlo Herkules, štětec
 • obyčejnou tužku nebo mikrotužku
 • tiskárnu
Jak postupovat

Nejdříve si připravte karton. Já jsem použila třívrstvou lepenku. Na podložce si naměřte a uřízněte šest čtverců o velikosti 8 × 8 cm.

Následující obrázky si vytiskněte na dvě bílé čtvrtky.

Návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti - tisk na čtvrtku

Návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti - tisk na čtvrtku

Úvodní stránku leporela si vybarvěte, srdíčka červeně a na text »TVARY« jsem použila stříbrnou fixu.

Celé obě vytištěné stránky potáhněte průhlednou laminovací fólií (běžně ji koupíte, já jsem ji koupila v Tescu). Podle ořezových značek čtverce ořízněte. Nyní máte na každou stránku leporela tři díly.

Velkou jehlu zasuňte ouškem napřed do korkového špuntu. Je to takové udělátko na výrobu dírek, abyste neměli rozpíchané prsty. Nejprve udělejte dírky do čtverců s texty. Potom přiložte přední čtverce s tvary na kartonové čtverce a udělejte dírky skrz obě vrstvy. Takto pokračujte se všemi stránkami leporela.

Nyní připravíme tvary. Na bílý papír si vytiskněte šablony tvarů. Rovné tvary ořízněte řezáčkem na podložce a zaoblené tvary vystřihněte (já nejraději používám nůžky na manikúru). Jednotlivé geometrické tvary překreslete obyčejnou tužkou na karton i na zbytky barevných čtvrtek a opět je potřeba tvary oříznout nebo vystřihnout.

Barevné tvary přetáhněte laminovací fólií a zase ořízněte nebo obstřihněte do požadovaného tvaru. Připravte si lepidlo Herkules a štětec.

Tvary z kartonu natřete lepidlem a přiložte barevné tvary.  Je dobré dát méně lepidla a v případě potřeby postupně trochu přidávat.

Slepené tvary dejte na pár hodin pod knihu, aby se jednotlivé vrstvy hezky propojily a nekroutily se.

Kompletování leporela pro nejmenší děti

Jednotlivé stránky sešijte.

návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti - sešití

Po sešití všech šesti stránek si připravte kousek suchého zipu (cca 2 cm), z obou stan nalepte pěnovou oboustrannou lepenku (obyčejná nedrží). Suchý zip nastříhejte na malé kousky a nalepte. Jednu stranu zipu na stránku a druhou stranu zipu na tvar. Pak už vám budou jednotlivé tvary na stránkách držet. Opět je dobré, zatížit knihou, aby se lepenka dobře k suchému zipu a leporelu přichytila.

první strana

druhá strana

Naskládejte si stránky, tak aby šly pěkně za sebou. Poté leporelo složte. Nyní přijde závěr, sešívání stránek k sobě.

Při sešívání musíte mít stránky kompletní i s tvary, abyste věděli, jak široké sešití je potřeba (někde je jeden tvar, někde jsou dva, takže sešití je různě dlouhé). Když uděláte sešití moc krátké, bude se leporelo rozevírat.

A nakonec už jen detail, který není nutný. Vadilo mi, jak byly uzlíky od zakončení nepravidelně na různých místech. Takže jsem na straně textů udělala uzlíky všude na svislých stranách 🙂 .

návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti

Pokud se vám návod na vytvoření leporela pro nejmenší děti líbil, stáhněte si můj e-Book zdarma »3 návody jak vytvořit DIDAKTICKÉ HRAČKY PRO NEJMENŠÍ DĚTI za minimální náklady«.

 

Autor: Vendula Hamplová

»Celý život tvořím, většinou jen tak pro radost. Inspiraci pro své tvoření hledám všude kolem sebe. Miluji vůni papíru, obyčejnou tužku a klubíčka bavlněných přízí. Zároveň při své tvorbě využívám mnohaleté zkušenosti v oblasti počítačové grafiky.« Můj příběh si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *