Vyšívání na papír – kosí hnízdo

Vyšívání na papír - kosí hnízdo

Vyšívání na papír - kosí hnízdo

Vyšívání na papír s tématem zázraku zrození nového živého tvora – kosí hnízdo. Miluju život v přírodě a jeho sledování v klidu zahrady. Letos na jaře se nám poštěstilo a objevili jsme hnízdo. Překvapila mě nádherná, precizní práce kosáků a přenádherná barevnost vajíček. Inspirovalo mě to k vytvoření šablon pro děti.

Jako malá jsem si zahrady nevážila, nebavilo mě to tam. A když mi babička říkala jaký zázrak je vznik nového života, nechápala jsem o čem mluví. Asi jsem zestárla do moudrosti babičky. Zahradu máme čtvrtým rokem, užívám si ji. Když jsem viděla hnízdo, nenápadně jsem telefonem vyfotila co je uvnitř … tři nádherně barevná vajíčka, málem jsem se dojetím rozbrečela.

Co budete na tvoření potřebovat
  • bílou čtvrtku
  • tiskárnu
  • bavlnky (černou, oranžovou, tmavě šedou a modrou)
  • lýko přírodní barvy
  • velkou jehlu s ostrou špičkou, slabou jehlici na pletení
  • jehlu s tupou špičkou nebo plastovou jehlu pro děti
  • řezací nožík s podložkou
Jak postupovat

Vytiskněte dětem šablony hnízda a kosa. Čtvrtku rozřízněte podle ořezových značek. Na vyznačených místech připravte dírky.  Změna oproti jiným šablonám je v tom, že když budete hnízdo vyšívat lýkem, je potřeba udělat větší dírky. Nejdříve čtvrtku propíchněte jehlou, potom ji zvětšete pomocí slabší pletací jehlice. Dírky dělejte opatrně. Když se náhodou stane, že čtvrtku roztrhnete, nic se neděje. Podlepte ze spodní strany izolepou a vyšívání bude bez problému.

Školní děti zvládnou podle videa vyšívat samy, předškolní děti budou potřebovat pomoc.

Nejdříve vyšijte vajíčko. Já jsem vyšívala modrou bavlnkou. Potom je na řadě hnízdo. Vyšívejte lýkem (pokud nemáte, můžete použít slabší vlnu nebo klidně i hnědou bavlnku). Nejdříve normálně vyšívejte, podle vyznačených čar. Když budete mít hotovo dozdobte dalším lýkem, aby hnízdo bylo »rozčepýřené«.

Vyšívání na papír - kosí hnízdo

Vyšívání na papír - kosí hnízdo

Obrázek kosa vyšívejte klasicky. Jen si dejte pozor, zobáček je vyšitý oranžovou bavlnkou. Tři stehy na každou stranu. Tělo je černé a nožičky tmavě šedé.

Vyšívání na papír - kosí hnízdo

Pokud se dětem vyšívání na papír – kosí hnízdo a kosák líbilo, můžete jim vytisknou jarní šablony nebo šablony s letním ovocem.

Autor: Vendula Hamplová

»Celý život tvořím, většinou jen tak pro radost. Inspiraci pro své tvoření hledám všude kolem sebe. Miluji vůni papíru, obyčejnou tužku a klubíčka bavlněných přízí. Zároveň při své tvorbě využívám mnohaleté zkušenosti v oblasti počítačové grafiky.« Můj příběh si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *